Chirurgia klatki piersiowej

Chirurgia klatki piersiowej czyli torakochirurgia to szeroka dyscyplina z dziedziny medycyny i chirurgii, zajmująca się leczeniem operacyjnym chorób i urazów wewnątrz klatki piersiowej oraz wad wrodzonych w tym obszarze, poza wadami i chorobami serca.

Torakochirurgia to przede wszystkim diagnozowanie i leczenie operacyjne narządów znajdujących się w klatce piersiowej. Ta dziedzina medycyny jest pomocna w przypadku urazów klatki piersiowej powstałych w wyniku wypadków, w tym wypadków komunikacyjnych i postrzałów. Do zakresu torakochirurgii należy też diagnozowanie i leczenie chorób oraz urazów układu oddechowego (płuc). Z tego względu specjaliści w dziedzinie torakochirurgii współpracują często z lekarzami innych specjalności, zwłaszcza pneumologami i onkologami. Torakochirurgia to również diagnostyka i operacyjne leczenie guzów wewnątrz klatki piersiowej i deformacji jej ścian.

Torakochirurgia zajmuje się też leczenie chorób opłucnej takich jak odma, ropniaki i zmiany nowotworowe oraz stanów zapalnych i guzów śródpiersia. Torakochirurgia to także operacje w obrębie tchawicy i oskrzeli oraz operacje przepony, czyli mięśnia, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Głównym organem, którym zajmuje się torakochirurgia, są jednak płuca – to lekarze tej specjalności przeprowadzają transplantacje (przeszczepy) płuc.

Podstawową metodą leczenia w torakochirurgii jest zabieg operacyjny w obrębie klatki piersiowej. Dzisiejsze sposoby wykonywania operacji różnią się jednak znacznie od tych stosowanych dawniej. Często obecnie wykorzystuje się mikronarzędzia wprowadzane do klatki piersiowej przez niewielkie nacięcie, operacja zaś przebiega przy użyciu kamer. Takie zabiegi są o wiele mniej inwazyjne – nie wymagają otwierania klatki piersiowej – i pacjent szybciej wraca po nich do zdrowia. Do specjalisty w dziedzinie torakochirurgii konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można poprosić o takie skierowanie także w celach wykonania profilaktycznych badań, wykluczających zmiany chorobowe w obrębie klatki piersiowej, szczególnie jeśli przypadki takich chorób zdarzały się w najbliższej rodzinie (obciążenie genetyczne).

– lekarz Tomasz Francka – chirurg klatki piersiowej