Mezoterapia kolagenowa kręgosłupa jest to bezpieczna, małoinwazyjna oraz skuteczna forma leczenia bólów ostrych i przewlekłych, polegająca na wykonaniu mikroiniekcji i dostarczeniu do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej tropokolagenu.

Dostarczanie do organizmu kolagenu z zewnątrz powoduje jego wbudowanie do różnych struktur i usprawnienie ich funkcjonowania. Najskuteczniejsze metosą dostarczenia do organizmu kolagenu są precyzyjne iniekcje w chorym czy osłabionym miejscu, z użyciem preparatu tropokolagenu, czyli takiego łańcucha aminokwasów, który już jest gotowy do wbudowania w struktury organizmu.

Do każdego odcinka kręgosłupa przeznaczony jest inny preparat kolagenu. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest praktycznie bezbolesny. Aż 50% Efektu przeciwbólowego uzyskiwane jest praktycznie od razu po zabiegu. Dzieje się tak poprzez uruchomienie endogennego, czyli wewnątrzustrojowego układu opioidowego, który odpowiedzialny jest za zmniejszenie odczuwanego bólu. Dalszy efekt przeciwbólowy rozwija się w ciągu 7 dni. Może zdarzyć się tak, że po pierwszym zabiegu nie zauważymy u siebie oczekiwanego efektu. Mają na to wpływ m.in. nasz codzienny tryb życia, nasilenia zespołu bólowego kręgosłupa z powodu zmian zwyrodnieniowych, czy choroby krążka międzykręgowego. W takiej sytuacji zabieg należy powtórzyć dwukrotnie w odstępach tygodniowych.

Wskazania do mezoterapii kręgosłupa:

  • zespół bólowy kręgosłupa o charakterze mięśniowo-powięziowym,
  • zespół bólowy kręgosłupa w przebiegu choroby zwyrodnieniowej, tzw. spondylozy czy spondyloartrozy,
  • zespół bólowy kręgosłupa szyjnego o charakterze miejscowym, z promieniowaniem do kończyny górnej oraz z jednoczesnym występowaniem dolegliwości bólowych potylicy, zawrotów głowy i nudności,
  • stan po złamaniach kręgosłupa piersiowego i przejścia piersiowo-lędźwiowego z dolegliwościami o charakterze neuralgii międzyżebrowej
  • zespół cieśni nadgarstka

Do najczęstszych działań niepożądanych związanych z zabiegiem należą:

  • niewielkie wylewy podskórne, zasinienia, tzw. krwiaki podskórne, które znikają w ciągu kilku dni od zabiegu,
  • ból związany z iniekcją,
  • reakcja alergiczna na podawany preparat.