Wykonywane zabiegi chirurgiczne to
- usuwanie zmian skórnych,
- usuwanie wrastającego paznokcia
- usuwanie kaszaków i tłuszczaków
- inne drobne zabiegi skórne
Usuwanie zmian skórnych
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to zabieg wykonywany przez lekarza. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – za pomocą cienkiej igły pod skórę wstrzykuje się odpowiednią ilość lidokainy, która znosi ból. Ten rodzaj znieczulenia umożliwia specjaliście bezbolesne wykonanie zabiegu, a pacjentowi zapewnia komfort.
Wskazaniem do wykonania zabiegu jest występowanie znamion barwnikowych. W ich przypadku wykonuje się wycięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym. Chirurgiczne wycięcie “pieprzyka” wykonuje się zawsze, gdy pojawią się wątpliwości diagnostyczne. Jeśli wygląd zmiany różni się od wyglądu innych zmian to również będzie to stanowić wskazanie do chirurgicznego wycięcia zmiany.Zdarza się także, że o usunięciu zmian skórnych decydują względy estetyczne. Każdy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, której celem jest ocena charakteru guzka.
Podczas chirurgicznego usuwania zmian skórnych, skóra wokół zmiany jest nacinana, a następnie zmiana jest usuwana z podłoża. Na powstałą w ten sposób ranę zakłada się szwy warstwowe – na tkankę podskórną i skórę. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, a wycięta zmiana przesyłana jest do badania histopatologicznego.
Po zabiegu pacjenci powinni zjawić się na konsultacji, która połączona jest ze zdjęciem szwów. Zwykle ma to miejsce 5-14 dni po zabiegu (w zależności od indywidualnej oceny lekarza).
W czasie rekonwalescencji konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Pacjent otrzymuje informacje na temat higieny rany pooperacyjnej. W niektórych przypadkach mogą być zalecone leki przeciwbólowe.
Usuwanie wrastającego paznokcia
Wrastające paznokcie są jednymi z najczęstszych schorzeń w obrębie aparatu paznokciowego. Istotą choroby jest wrodzone lub nabyte zaburzenie proporcji pomiędzy wielkością płytki paznokciowej a wielkością wałów paznokciowych i łożyska. Najczęściej problem ten dotyczy palucha, rzadziej innych paznokci stóp bądź rąk. Wrastanie paznokci dotyczy wszystkich grup wiekowych, najczęściej młodych dorosłych. Wrastający paznokieć jest bolesny.
Do czynników predysponujących do wrastania paznokci należą: nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia, noszenie źle dopasowanego obuwia, urazy mechaniczne, wieloletnia grzybica, genetyczne występowanie wrastających paznokci.
Usuwania kaszaków i tłuszczaków
Kaszak jest torbielą zastoinową gruczołu łojowego i mieszka włosowego. Występuje najczęściej na skórze głowy i twarzy jako dobrze ograniczony guzek o gładkiej powierzchni, pokryty niezmienioną skórą. Kaszaki łatwo ulegają zakażeniu i wtedy powodują dolegliwości. Jedynym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym, w trakcie którego usuwana jest cała torebka zmiany, co zapobiega nawrotom. Ważne jest żeby zmianę usunąć przed wystąpieniem infekcji.
Tłuszczak jest zmianą wywodzącą się z tkanki podskórnej, występującą w każdej okolicy ciała i powoli, ale stale rosnącą. Tłuszczaki usuwamy chirurgicznie, w znieczuleniu miejscowym.