Zabiegi ginekologiczne

  • Leczenie ropnia gruczołu Bartholina
  • Zakładanie i usuwanie wkładek domacicznych

Leczenie ropnia gruczołu Bartholina

Gruczoły Bartholina to dwa symetryczne gruczoły położone na wewnętrznej powierzchni warg sromowych mniejszych. Są odpowiedzialne za produkcję wydzieliny śluzowej która nawilża pochwę podczas stosunku. Leczenie ropnia powstałego na gruczole Bartholina wymaga nacięcia i drenażu, wraz z jego dokładnym oczyszczeniem jamy ropnia. Dzięki temu pacjentka uzyskuje pewność, że ponowne wystąpienie dolegliwości jest zminimalizowane.

Zbyt krótkie wędzidełko napletka staje się źródłem stopniowo narastającego bólu i dyskomfortu. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem trudności i dolegliwości jest frenuloplastyka, czyli podcięcie wędzidełka prącia.
Ponieważ opisywany zabieg dotyczy stref intymnych pacjenta, przedstawiciele personelu dbają o to, by podczas niego zapewniono choremu najwyższy poziom dyskrecji i intymności. Procedura medyczna jest stosunkowo łatwa i bezpieczna. Polega na chirurgicznym wydłużeniu skróconej tkanki. Dokonuje się tego, wykonując plastyczne nacięcie i zszywając osłonki.

Zakładanie i usuwanie wkładek domacicznych

Antykoncepcja długoterminowa to obecnie złoty standard w ginekologii. Wygodna i bezpieczna, nie wymaga codziennego zażywania tabletek czy pilnowania prawidłowego stosowania innych metod antykoncepcji. Oto najważniejsze informacje o wkładce domacicznej.
Wkładki domaciczne, które potocznie nazywa się spiralami, to rodzaj lekkiej konstrukcji z metalu bądź tworzywa (wielkości kciuka) w kształcie litery T. Ginekolog umieszcza wkładkę w macicy, by zapobiec nieplanowanej ciąży.

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna ma dwie odmiany:

  • wkładka domaciczna bez hormonów zawierająca jony miedzi (lub innych metali). Jej działanie polega na unieczynnianiu plemników, co zapobiega zapłodnieniu;
  • wkładka domaciczna z hormonami – zawiera zbiorniczek, z którego uwalniają się miejscowo hormony progestageny (lewonorgestrel), co hamuje owulację, czyli nie następuje przyrost endometrium, tkanki wyściełającej macicę (jest to niezbędne do zagnieżdżenia zapłodnionego zarodka). Innymi słowy – następuje zahamowanie krwawienia miesiączkowego. Hormony z wkładki zagęszczają też śluz w szyjce macicy. W efekcie maleje aktywność plemników, uniemożliwiając zapłodnienie.