- szycie ścięgna Achillesa
- operacja cieśni nadgarstka
- operacja przykurczu Dupuytrena
- operacja palca zatrzaskującego
- iniekcje dostawowe
Szycie ścięgna Achillesa
W związku ze swoim mechanizmem, jest to częsty uraz sportowy. Szczególnie popularny wśród osób, które nie są zawodowcami, lub aktywnymi amatorami, lecz uprawiają sport okazjonalnie. W trakcie tych rzadkich incydentów wytężonego wysiłku fizycznego dochodzi do zbyt gwałtownego obciążenia, do którego ścięgno nie jest zaadaptowane i może ulec uszkodzeniu.
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po około 10 dniach. W jej trakcie, lekarz prowadzący ocenia postępy gojenia się rany. Jeśli ten proces przebiega prawidłowo, zdejmowane są szwy.
Operacja cieśni nadgarstka
Zespół cieśni kanału nadgarstka (CTS) jest patologią, o charakterze neuropatii, wynikającą z ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Szacuje się, że problem ucisku nerwu pośrodkowego może dotyczyć nawet 8% populacji osób dorosłych. Dotychczas przeprowadzono badania oceniające skuteczność leczenia opartego na różnego rodzaju iniekcjach (zastrzykach). W przypadku podania kortykosteroidów obserwowany jest szereg skutków ubocznych, między innymi zwiększone ciśnienie w cieśni nadgarstka czy zwłóknienie tkanki łącznej. Leczenie operacyjne stosowane jest w przypadku braku widocznej poprawy wynikającej z zastosowanych metod leczenia zachowawczego
Operacja przykurczu Dupuytrena
W chorobie Dupuytrena na ratunek przychodzą specjaliści ortopedii. Wykonują zabieg polegający na wycięciu chorobowo zmienionych fragmentów rozcięgna dłoniowego – fachowo nazywany fasciotomią częściową. Operacja wykonywana jest zwykle w znieczuleniu przewodowym, co oznacza, że znieczulana jest sama ręka. Kiedy znieczulenie zacznie działać, ortopeda zakłada na ramię specjalną opaskę uciskową (tak zwaną opaskę Esmarcha), która powstrzymuje krwawienie podczas zabiegu. W kolejnym etapie wykonywane są nacięcia na skórze chorej dłoni i wzdłuż palców. Cięcia zwykle mają kształt zygzakowaty, co umożliwia zeszycie skóry pod mniejszym napięciem. Następnie specjalista usuwa pogrubiałą tkankę łączną. Zabieg wieńczy założenie szwów, opatrunku, bandaża i temblaka (czasem również szyny gipsowej). Szwy skórne usuwane są z reguły po około 10 – 14 dniach od operacji.
Operowaną kończynę należy oszczędzać od wysiłku. Ważne, by kilka dni rękę zabezpieczyć w temblaku zawieszonym na szyi powyżej linii serca – zapobiega to opuchliźnie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Rany nie wolno moczyć – raczej warto zdecydować się na szybki prysznic niż długą kąpiel w wannie. Po operacji bardzo ważna jest rehabilitacja ręki, która umożliwi szybszy powrót do pełnej sprawności.
Operacja Palca zatrzaskującego
- problemy ze zgięciem i wyprostowaniem palca
- wyczuwalne, często słyszalne trzaski
- ból odczuwany powyżej stawu
- opuchlizna i zaczerwienienie skóry na palcu
- uczucie zablokowania palca, znacznie utrudniona ruchomość – szczególnie w godzinach rannych oraz po odpoczynku
- niemożność wykonywania normalnych, codziennych czynności
- całkowite zablokowanie ruchomości palca w przypadku zaawansowanego stadium zmian chorobowych