EKG wysiłkowe

Badanie wysiłkowe nazywane jest inaczej EKG wysiłkowym i testem wysiłkowym. Przeprowadzane jest w specyficznych warunkach, ponieważ pacjent jest przez cały czas w ruchu. Lekarz ocenia pracę serca u osoby w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. W takich warunkach serce wykazuje wzmożone zapotrzebowanie na tlen. Badanie wysiłkowe pozwala kontrolować, jak w takim stanie reagują naczynia wieńcowe i serce pacjenta. U zdrowego człowieka w takich warunkach zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, a także wyraźnie zwiększa się zapotrzebowanie serca na tlen. Badanie wysiłkowe odbywa się najczęściej na bieżni. Zdarza się, że zastępuje ją np. rower stacjonarny. 

Lekarz jest obecny przez cały czas trwania testu wysiłkowego. Kontroluje zmiany w organizmie pacjenta oraz sygnalizuje konieczność zwiększenia intensywności pracy. Jest on również potrzebny dla bezpieczeństwa osoby badanej. Badaniu poddają się bardzo różne osoby, zarówno zmagające się z problemami układu sercowo-naczyniowego, z objawami wskazującymi na nieprawidłową pracę serca, jak i sportowcy i osoby wykonujące zawody wymagające od nich wyjątkowo dobrej kondycji fizycznej.

Przygotowanie do próby wysiłkowej
  • zabrać ze sobą luźne, wygodne ubranie
  • ważne jest założenie wygodnych czystych, wiązanych butów używanych jedynie w pomieszczeniach

Ubranie powinno być tak dobrane, by pacjent mógł się swobodnie rozebrać do pasa w celu przyklejenia elektrod do skóry klatki piersiowej w okolicy mostka:

a) w przypadku kobiet należy ubrać sportowy stanik (klasyczny stanik z metalowymi elementami jak fiszbiny i haftki nie jest preferowany i może fałszować wynik badania),
b) w przypadku mężczyzn należy wydepilować przednią powierzchnię klatki piersiowej tj. tors, gdyż elektrody muszą być przyklejone bezpośrednio do skóry.