Holter EKG

Holter EKG to potoczna nazwa urządzenia, które ma za zadanie monitorować w sposób ciągły pracę serca pacjenta przez 24 godziny na dobę. Ten sposób badania nosi nawę metody Holtera od nazwiska naukowca, który był osobą, która wynalazła ten sposób przeprowadzania diagnostyki chorób serca. Samo urządzenie jest niewielkich rozmiarów oraz jest w zestawie z kompletem elektrod, które, podobnie jak w przypadku klasycznego badania EKG, służą do prawidłowego odczytu akcji serca pacjenta.
Holter EKG jest pomocny przede wszystkim w diagnostyce chorób układu krążenia, w tym serca. Monitoruje w sposób ciągły jego pracę, a następnie dokonuje odpowiedniego zapisu wyników w taki sposób, aby zespół składający się z lekarzy specjalistów mógł ocenić stan zdrowia pacjenta. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu badaniu za pomocą holtera EKG możliwe jest zdiagnozowanie u chorego dolegliwości, które mogą być trudne do wykrycia podczas jednej wizyty u lekarza kardiologa.
Przygotowanie do Holtera EKG
Holter EKG nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jedyny wymóg dotyczy zamocowania elektrod – należy zadbać, by skóra klatki piersiowej była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami, a u mężczyzn wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.