RTG

Prześwietlenie rentgenowskie – określane potocznie jako rentgen lub jeszcze krócej: RTG – to najstarsze badanie obrazowe, jakie zna medycyna. Od czasu jego wynalezienia na przełomie XIX i XX wieku pojawiły się inne, jednak rentgen nie tylko nie odszedł do lamusa, ale nadal należy do najczęściej stosowanych procedur diagnostycznych. 

Zalecenia przed wykonaniem badania RTG w okolicach jamy brzusznej i kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

  1. 48 godzin przed badaniem: dieta lekkostrawna – pacjent unika gazowanych napojów, kapusty, grochu, smażonych i tłustych mięs, soków, surowych jarzyn i owoców, ciemnego pieczywa.
  2. Dzień przed badaniem: pacjent przyjmuje ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 tabletki, lekka kolacja.
  3. W dniu badania: lekkie śniadania + 2 tabletki ESPUMISAN, pacjent pozostaje na czczo minimum 6 godzin przed badaniem. Przed badaniem, w miarę możliwości, należy zadbać o wypróżnienie. Nie palić papierosów. Nie żuć gumy. Należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

O przewlekłych zaparciach należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie środka przeczyszczającego.

! Niezastosowanie się do powyższych zaleceń, przekłada się na jakość badania i może skutkować wykonaniem zdjęcia niemożliwego do oceny przez lekarza radiologa !